ORMANDA SANAT

Diagonal sponsorluğunda gerçekleşecek olan, Ormanda Sanat Atölyeleri’nde Doğa ve Spor Fotoğrafçılığının iki usta ismi bizlerle olacak. Her iki sanatçının da sergilerine ve atölyelerine katılabilecek, deneyimlerini bizzat kendilerinden dinleyebileceksiniz.

Erol Doğaner’in objektifinden doğa fotoğrafçılığının en güzel örneklerinden oluşan sergiyi gezebilecek ve atölye çalışmasına katılabileceksiniz.

  • FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu),
  • GPU (Uluslararası Birleşik Fotoğrafçılar)
  • Gifsad (Gaziantep İpekyolu Fotoğraf Sanatı Derneği) ve
  • Anafod (İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği) üyesi.

Fotoğraf çalışmalarıyla Kültür Bakanlığının Fotoğraf Sanatçısı belgesine sahip olan Erol Doğaner, farklı dernek ve federasyonların da üyesidir.

Uluslararası patronajlı fotoğraf yarışmalarındaki ödül ve derecelerinden dolayı ;
International Federation Of Photographic Art (FIAP) tarafından EFIAP, United Photographers International (GPU) tarafından ise CROWN2 (CR2) ünvanı ile ödüllendirildi. Sille Sanat Sarayı tarafından “Onursal Üye - Hon.SSS” ünvanı verildi.
Bir çok ulusal – uluslar arası fotoğraf ve resim yarışmalarının jüriliğini yaptı. Beş kişisel sergisinin yanı sıra, bir çok karma sergilerde ve slayt gösterilerinde yer aldı. Fotoğraf sanatına katkılarından dolayı Gagiad (Gaziantep Genç İşadamları Derneği) tarafından Sanat ödülüne layık görüldü.

Bir çok fotoğrafı Photoline, Bohem, Fotoğraf, Genç Çizgi, Photo World, Steward, Boss, Setur Extra ve Suntimes dergilerinde yayınlandı.
“Vahşi Rüya” isimli fotoğraf kitabı çıktı.

Beraberinde, spor fotoğrafçılığına bambaşka bir boyut getiren ve sporun heyecanını fotoğraf karelerine yansıtarak enerjinin dışa vurumunu gerçekleştiren bir isim, Onur Çam bizlerle olacak.

1966 İstanbul doğumlu olan Onur Çam için fotoğraf çekme tutkusu, ailesinin küçük yaşta kendisindeki ilgiyi fark edip, desteklemesi ile gelişerek bu günlere gelmiş. 12 yaşında başlayan fotoğraf merakı, öğrenimini sürdürdüğü yıllarda özellikle insan portreleri ve beraberinde yaşamın içindeki farklı detayları gözlemleyerek kendine has bir karakter kazanmış.
İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde okurken, sosyal yaşamı da fotoğrafçılık ile şekillenmiş. Ve, mezuniyet sonrasındaki dönemde, yurtdışı seyahatleri ile farklı kültürleri ve bu coğrafyalarda yaşayan insanların yaşamlarını gözlemleme şansına sahip olmuş.

İş için Rusya’da yaşadığı yıllarda, Rus fotoğrafçılar ile ortak çalışmalarda bulunmuş ve farklı bir kültürünün bakış açısı ile algısını yönlendirme imkanı bulmuş. Özellikle Rus fotoğrafçıların atölyelerinde geçen zaman içerisinde spora da olan merakı sayesinde kendisini Spor Fotoğrafçılığı üzerine geliştirmeye başlamış.

Kendisinin deyimi ile “tekrarı olmayan anları fotoğraflamak ve onları kendi gözümle yorumlamak bambaşka bir zevk” diyor Onur Çam.
Sporcuların dışa yansıyan duyguları, mücadeleleri, sevinçleri ve üzüntülerini fotoğraf karelerinde başkaları ile de paylaşılmasını sağlamak Onur Çam’ın bu alandaki çalışmalarının en büyük motivasyonu olmuş her zaman.

Türkiye’de kitlelerin bireysel sporlar ile daha yakından tanışması ve kendilerini bir sporcu gibi motive etmelerindeki en önemli etkenlerden biri de Onur Çam objektifinden yansıyan kareler olmuş. Sıradan bir ana kattığı dokunuşları ile sanatsal bir etki bırakan fotoğraf kareleri ortaya çıkmış. Bu da bireyin performansının dışa yansıyan en güzel göstergesi olmuş.

Onur Çam, son iki yıldır ise spor fotoğrafçılığının belki de Türkiye’de hiç dokunulmamış anlarını içeren kitap projesi üzerine çalışmakta.
En büyük hayali ise bir gün Olimpiyat Oyunları’nda fotoğraf çekmek…

Daha güzel fotoğraflar için doğru renk yönetimi yapabilmenin yöntemlerini Eizo markası iş birliği ile Renk Yönetim Uzmanı Göksel Şen’in atölyesinde öğrenebileceksiniz;